News

 • ЄС та ЄБРР запустили нову програму кредитування бізнесу

  18March

  ЄС та ЄБРР запустили нову програму кредитування бізнесу


  Компаніям обіцяють довгострокове фінансування та європейські гранти.

  Для українського бізнесу відкрили нову кредитну програму. Її організували Єврокомісія спільно з Європейським банком реконструкції та розвитку. Вона розрахована на малий і середній бізнес, звідси і назва - «EU4Business»-ЄБРР, інформує Ukr.Media.

  «Програма добре зарекомендувала себе в інших країнах: вона вже півтора-два роки працює в Грузії, Вірменії та Молдові. Тому було вирішено запустити її і в Україні. Проект не обмежується жорсткими термінами - може продовжуватися з року в рік, якщо, звичайно, знайде відгук у бізнес-співтоваристві. Якщо кредити будуть затребуваними», - розповів провідний радник із зовнішніх зв'язків ЄБРР Антон Усов.

  Кому дадуть

  «EU4Business»-ЄБРР передбачає кредитування приватних українських компаній, в яких працює до 250 працівників. Підприємство зможе розраховувати на позику до $3 млн. гривень. Гривня - це головна відмінність нового кредитування від попередніх проектів - досі Європейський банк був відомий своїм акцентом на кредитуванні у євро і доларах. Що не підходило багатьом українським компаніям, які не мають валютної виручки.

  Нікуди не дівається другий момент, на якому завжди зрізалося багато позичальників, - це жорсткі вимоги з підготовки документації під кредитну заявку. Хоча бізнесу допомагають в її складанні. Крім того, в рамках нової кредитної програми українські компанії зможуть отримати доступ до грантових програм Євросоюзу. Ці гранти зможуть покривати до 15% вартості кредитних проектів. На них зможуть претендувати компанії харчової промисловості, виробники медобладнання, підприємства, що працюють з відновлювальної енергетики, машинобудівники тощо.

  Умови кредитування

  Терміни кредитування в рамках нового проекту можуть варіюватися від 18 місяців до кількох років, залежно від продукту. Гривневу ставку кредитори поки не розголошують. Хоча натякають, що вона буде нижче поточних ринкових розцінок: в останньому звіті Нацбанку говорилося, що в лютому гривневе кредитування для нашого бізнесу подешевшало в середньому з 20,1% до 17,8% річних.

  На старті кредити за «EU4Business»-ЄБРР будуть видавати дві структури: Укрексімбанк і ОТП Лізинг. Проте з часом до проекту можуть підключитися й інші українські фінустанови. Які саме - в Європейському банку поки не уточнюють. Хоча ринком ходять наполегливі чутки про запуск нового кредитування ще й на базі Ощадбанку.

  Хто кредитує

  На поточний момент на нову програму для бізнесу виділено всього €32 млн.: €22 млн. - Укрексімбанку та €10 млн. - ОТП Лізингу. Додатково зі сторони Єврокомісії з часом може бути виділено ще €28 млн. І навіть це не останні гроші.

  «Не виключено, що ЄК та ЄБРР розглянуть можливість виділення великих коштів з цієї кредитної лінії, за мірою її вибірки. Звичайно ж, якщо будуть відчувати зростаючий попит на кредити зі сторони бізнесу», - резюмував Антон Усов.

  Європейський банк поки не збирається випускати в Україні облігацій у гривні, щоб фінансувати нові програми. Очікується, що нашу нацвалюту він буде отримувати, конвертуючи завезену до країни валюту, і хеджуючи свої ризики за допомогою нових інструментів.

Back to top